Dr. Servet Karayün

Bize Sorun

Q Swich Lazer (Spectra) Dövme Silme

Lazerin tıpta kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, dövme silmek amacıyla lazer uygulamalarına başlanmıştır. Ten rengi, cilt özellikleri, dövmenin rengi ve vücudun neresinde olduğu önemli kişisel özelliklerdir. Bu özellikler dövme silmek için kullanılacak lazerin enerjisi, ışın verme sıklığı ve ışının dalga boyunu belirlemede önemli bir rol oynar.

Dövme nasıl silinir?

Dövme silmede kullanılan lazer ışını derinin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve derialtı dokudaki dövme rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlanır. Dövmenin rengi koyu ise daha kolay silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha da zorlaşır. Dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek olmasa da ihtiyaç durumunda anestezi kremiyle cilt uyuşturulur. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişme ve yanık şeklinde kızarıklıklar olabilir. Bir hafta içinde şişlik ve üzerinde kabuklanma ortadan kalkar.

Lazer Epilasyonun yan etkileri var mıdır?

Yeni teknoloji soğutmalı lazer cihazlarıyla ağrı çok minimal düzeydedir.Kulanılan cihaza,uygulanan enenrji dozuna,kişinin cilt tipine bağlı olarak ;Ciltte yanıklar,aşırı kızarmalar,cilt renginde açılmalar veya koyulaşmalar olabilmektedir.

Kaç Seans Uygulama Yapılır?

Uygulama yaklaşık 4-8 seans yapılabilir. Her seans arası 4-6 hafta olmalıdır. Daha erken yapılan seanslar fayda sağlamaz. Uygulama sonrası değişik epitelizan kremler kullanılmalıdır. Seans aralarında herhangi bir riske karşı yine de güneş koruyucu kullanması önerilmektedir.

Bize Sorun


İlgili Yazılar