1 May

PRP

Platelet veya kan pulcukları kan pıhtılarının oluşumunda görev alan hücre parçalarına verilen isimdir.
Yaşlanma sürecinde bağ dokusunun temel maddesi kollejen ve elastik liflerde sayıca azalma ve yapı bozukluğu başlar. Sonuçta deride kırışıklık ve sarkmalar oluşur. PRP tedavisinde kişinin kendi kanı kullanılır. Bu uygulama; kişiden bir miktarda alınan kanın özel bir tüpe konularak ayrışma işlemine tabi tutulduktan sonra elde edilen az miktardaki platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla verilmesidir.

Vücudumuzda hasar gören dokuların onarımını ve doğal haline dönmelerini sağlamak için gerekli büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Vücudumuzda herhangi bir doku hasarı oluştuğunda kan dolaşımı yardımıyla bu dokuya toplanan plateletler bir tür onarım süreci başlatırlar.

PRP tedavisi kanama, pıhtılaşma bozukluğu olanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, akut ve kronik enfeksiyon durumunda, karaciğer hastalığında, kanser hastalarında ve gebelerde uygulanmaz.

PRP uygulaması nasıl yapılır?
Uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınır. Santrifüj ile plateletleri ayrıştırılır. Böylece PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün dolgu veya mezoterapi gibi yollarla deri altına uygulanır.

PRP Tedavisi Uygulama Alanları?
Ciltteki kırışıklıklarda, çöküntülerin giderilmesini, deriye esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasında,
Lazer ya da peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin yeniden yapılanmasında,
İyileşmesi uzun süren yaraların, çatlakların ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,
Saç dökülmesi tedavisinde uygulanmaktadır.